MG12100S-BN2MM
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MG12100S-BN2MM
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 140 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : S-3 Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.7V @ 15V, 100A (Typ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : S3
Mfr : Littelfuse Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 450 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 7.1 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 1200V 140A 450W S3
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 140 A 450 W Chassis Mount S3