APTGLQ100A120T3AG
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APTGLQ100A120T3AG
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 185 A
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 50 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 650 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 6.15 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGLQ100
Description : IGBT MODULE 1200V 185A 650W SP3
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 185 A 650 W Through Hole SP3